
Sejr over AGF: En fed fredag aften
16.05.2025 20:05
Det, der måske var sidste hjemmekamp i sæsonen, endte med en god fredagsfest, to mål og tre dejlige point til FC Nordsjælland.
Det så ellers længe ud til, at første halvleg skulle ende uden scoringer, men lige inden pausefløjtet scorede Benjamin Nygren sit sæsonmål nummer 15 i 3F Superligaen. Efter pausen udbyggede angrebsmakkeren Sindre Walle Egeli til slutresultatet 2-0, og det betød også, at det var en glad cheftræner, der kunne gøre status over fredagens opgør.
– Hvis det her var sæsonens sidste kamp på hjemmebane, er det rigtig dejligt at slutte af med en sejr og god stemning. Det var en fed fredag aften. Det var måske ikke så flydende, som vi havde kunnet håbe på, men det var meget solidt, og vi spillede til nul, hvilket altid er dejligt for en cheftræner. – Det sene mål i første halvleg gør en kæmpe forskel, fordi så skulle AGF lidt længere frem på banen i anden halvleg, og de var meget kompakte og forsvarede sig dygtigt. Det gjorde os godt.
– Kampen udviklede sig næsten spot on, som vi havde forudset og forberedt os på. Nemlig at AGF ville overlade initiativet og lede efter nogle omstillinger og standardsituationer, hvor de er rigtig dygtige. Så vi havde snakket om forinden, at det sagtens kunne blive en stillingskrig, hvor vi skulle have rigtig meget tålmodighed og spille rigtig mange pasninger for at åbne deres organisation. – Lige nu er det vigtigt for mig, at vi alle sammen er glade, og at vi fejrer den her rigtig flotte sejr. Det er svært at spille i Mesterskabsspillet, hvor du spiller mod de bedste hver eneste kamp, så det skal vi nyde. Men det er da altid rart at vinde den første kamp i runden og kunne se de andre kampe med lidt mere ro i maven. Og så må vi se, hvad vores sidste kamp i Parken kommer til at have af betydning for både os og FC København.